Районна газета

ФАКТИЧНІ ВІДШКОДУВАННЯ ВИТРАТ НА ВИПЛАТУ ТА ДОСТАВКУ ПІЛЬГОВИХ ПЕНСІЙ – ОДНЕ ІЗ ДЖЕРЕЛ НАПОВНЕННЯ БЮДЖЕТУ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ

Одним із джерел надходжень до бюджету Пенсійного фонду України є  надходження від відшкодування фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах  відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”

Згідно з діючим законодавством, підприємства та організації вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій особам, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2виробництв, робіт професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, або за вислугу років.

Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках  фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом  місяця з новопризначених (перерахованих ) пенсій.

Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування ( смерть пенсіонера, зміна місця проживання, тощо) органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Згідно з Законом України  від 12.11.2015 №802-VIII „Про внесення змін до Закону України „Про збір на обов”язкове державне пенсійне страхування” платники віднесені до IV групи єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, а саме сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий ( звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, звільняються від відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів „б”-„з” Закону України „Про пенсійне забезпечення”.

У Конотопському об”єднаному управлінні Пенсійного фонду України обліковується 30 платників, які відшкодовують фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій. Середньомісячні надходження до  бюджету  управління   від даної категорії   становлять 410,0  тис.грн. Переважна  більшість платників вчасно і в повному обсязі розраховуються за своїми зобов’язаннями, але є і боржники. Станом на 23.03.2018 року  це ПАТ „Конотопський завод по ремонту дизель-потягів” – борг 1038,8 тис грн , Конотопський механічний завод ХДАВП – борг 221,5 тис грн, ПрАТ „Конотопське управління  механізації будівництва та автотранспорту”- борг 154,6 тис. грн., ТОВ „Конотопський завод по ремонту дизель-потягів” – борг  122,7 тис грн, ПАТ „Конотопагротехсервіс” – борг 11,9 тис. грн. та філія „Конотопський молзавод” – борг 0,5 тис. грн.

Пенсійний фонд в повному обсязі виплачує пільгові пенсії і тому обов'язок підприємств - вчасно та в повному обсязі сплачувати суми, зазначені в розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. У разі ухилення підприємства від добровільного погашення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, стягнення боргу здійснюється в судовому порядку з подальшим направленням виконавчого документа на примусове виконання до органів Державної виконавчої служби, що значно збільшує фінансові витрати підприємства.