Районна газета

ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ: ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЯ СОЦІАЛЬНОМУ ЯВИЩУ В КОНОТОПСЬКОМУ РАЙОНІ

За «круглим столом» представники управління соціального захисту населення, Конотопського ВП ГУНП України в Сумській області, Конотопського міськрайцентру  зайнятості, Конотопського РЦСССДМ; служби у справах дітей; відділів культури та освіти райдержадміністрації напрацьовували дієві кроки, впровадження яких зможе забезпечити високий рівень виявлення та ідентифікації осіб, які постраждали від торгівлі людьми, удосконалити механізм взаємодії по наданню допомоги постраждалим особам

Голова засідання Ірина ЄФРЕМЕНКО нагадала історію виникнення Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми та зазначила, що торгівля людьми є найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі.

За оцінками Міжнародного центру із запобігання злочинності ООН, щорічний грошовий обсяг за даний транснаціональний злочин становить 30 мільярдів доларів на рік, що робить його другим за величиною після торгівлі наркотиками.  Торгівля людьми є проблемою для більшості країн світу, і Україна - не виключення. Наша країна є країною походження, транзиту та призначення. За оціночними даними Міжнародної організації з міграції, за роки незалежності України від торгівлі людьми постраждали понад 230 тисяч осіб. Українці потерпають сучасного рабства як усередині країни, так і за кордоном.

Старший оперуповноважений сектору кримінальної поліції, капітан поліції Руслан ПОГОЖЕВ поінформував присутніх про проблеми виявлення фактів торгівлі людьми на території Конотопського району. Мова йшла про такі види торгівлі людьми: примусову працю, сексуальну експлуатацію, використання людей у порнобізнесі, жебрацтві, втягненння в злочинну діяльність (торгівля наркотиками, зброєю, тощо), використання у зброєних конфліктах, вилучення органів людини, проведення дослідів над людиною без її згоди , продаж дітей, тощо. Зазначив, що торгівці людьми діють через агенції з працевлаштування, служби знайомств, інтернет ресурси. Також вони розміщують брехливі оголошення в газетах та на стендах, звертаються з пропозиціями просто на вулиці. Попре те, що м.Конотоп та Конотопський район є місцем походження постраждалих осіб, в той час, як вербувальники працюють здебільшого у великих містах, протягом 1  півріччя 2020 року жоден житель Конотопського району не звернувся до правоохоронних органів та інших суб’єктів взаємодії, що займаються питаннями протидії торгівлі людьми, як постраждалий  від торгівлі людьми.

Причинами є ментальність українців: почуття сорому, небажання зганьбитися в очах оточуючих.

У центрі уваги учасників круглого столу також були питання зовнішньої нелегальної трудової міграції українців, невід’ємною частиною якого є торгівля людьми. «Із загостренням політичної та економічної ситуації у 2013–2015 рр. та розгортанням збройного конфлікту на сході України, міграційні настрої, а з ними і вразливість до торгівлі людьми, посилилися» - повідомила  заступник Конотопського міськрайцентру зайнятості Алла ПИЛИПЕНКО. Тому проведення активної інформаційно-роз’яснювальної роботи з безробітними по попередженню трудового рабства та торгівлі людьми є надзвичайно актуальним. Учасників семінарів, що проводяться Конотопським міськрайонним центром зайнятості за участю соціальних партнерів та запрошених фахівців  постійно інформують про особливості працевлаштування закордоном, акцентуючи увагу на можливих ризиках та схемах, які використовуються злочинцями. Наводяться приклади вербування та експлуатації людини, проводиться аналіз конкретних життєвих ситуацій. Надаються контактні дані організацій по протидії торгівлі людьми а також інформації про допомогу потерпілим від усіх форм сучасного рабства.

Останній блок засідання був присвячений проведенню інформаційно-просвітницької роботи,  спрямованої на попередження випадків торгівлі людьми, вчасне виявлення, ідентифікацію та надання допомоги постраждалим особам в Конотопському районі.

Присутні обмінялися досвідом формування та реалізації соціальної політики з протидії торгівлі людьми на підпорядкованій території (досягнення та труднощі).

За підсумками заходу були напрацьовані рекомендації щодо подальших кроків, впровадження яких зможе покращити не лише просвітницько-профілактичну роботу, а й забезпечити високий рівень виявлення постраждалих осіб від цього ганебного явища – торгівлі людьми.