Районна газета

ДЕРЖАВНА СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА НА ДОГЛЯД ТИМ, КОМУ ЗА 80

Управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації вже опрацьовано 47 особових справ одиноких пенсіонерів, старших за 80 років, які потребують постійного стороннього догляду та мають право на щомісячну державну допомогу, передбачену відповідним законодавством

У сільській місцевості документи на призначення допомоги приймаються уповноваженими особами об’єднаних територіальних громад, старостатів, сільських (селищних) рад.

Нагадаємо, 29 липня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 663, якою внесено зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд.
Внесеними змінами запроваджено надання допомоги на догляд одиноким особам, які досягли 80-річного віку.
Державна соціальна допомога на догляд надається одиноким особам, які досягли 80-річного віку та за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду і одержують пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
До одиноких осіб, які мають право на державну соціальну допомогу на догляд, належать громадяни, що не мають працездатних родичів, зобов'язаних за законом їх утримувати.
Наголошуємо, що основним документом для призначення допомоги на догляд визначено висновок лікарсько-консультативної комісії, де обов’язково повинно бути зазначено, що заявник потребує постійного стороннього догляду.
Постановою також визначено підстави, які не дають права на призначення допомоги на догляд, це отримання:
1. надбавки до пенсії на догляд;
2. компенсації фізичним особам за надання соціальних послуг;
3. допомоги особі, яка проживає з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу на догляд за нею;
4. компенсації непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю, а також за особою, яка досягла 80-річного віку.
Крім того, у разі виникнення в одинокої особи, яка має право на допомогу на догляд згідно Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд декількох на це підстав, допомога призначається за однією з підстав на її вибір.
Важливо, що отримання соціальної послуги «догляд вдома» в територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) не впливає на призначення зазначеного виду допомоги.
Допомога на догляд призначається з 1 січня 2020 року у разі неотримання надбавки до пенсії та жодного із зазначених вище видів компенсацій на догляд, в інших випадках – з місяця звернення за умови припинення надбавки до пенсії та компенсації на догляд.
Допомога на догляд призначається у розмірі 40 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратити працездатність (з 01.01.2020 року – 655,20 грн., з 01.07.2020 року - 684,80 грн.).
Для призначення допомоги на догляд необхідно надати до органів соціального захисту населення такі документи:
- заява за формою, встановленою Мінсоцполітики (додатково зазначається інформація про відсутність працездатних родичів);
- декларація про доходи та майновий стан осіб для призначення соціальної допомоги, складена за формою, встановленою Мінсоцполітики (зазначається інформація про склад сім’ї);
- висновок лікарсько-консультативної комісії про те, що заявник потребує постійного стороннього догляду.