Районна газета

СТОП ІНФАРКТ: В СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ РЕПЕРФУЗІЙНА ДОПОМОГА ХВОРИМ НА ГОСТРИЙ КОРОНАРНИЙ СИНДРОМ НАДАЄТЬСЯ У ТРЬОХ ЗАКЛАДАХ

МОЗ України в рамках спільного проекту із Світовим банком «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» розпочало інформаційну кампанію про своєчасне безоплатне лікування інфаркту

Мета кампанії - сприяти підвищенню обізнаності людей про те, яку допомогу гарантує держава і як її отримати. Тож запам’ятайте і передайте іншим наступне.

Кількість людей, які мають хвороби системи кровообігу в Сумській області досягає 390 тисяч осіб, або 42% дорослого населення (в Україні – 12,2 млн.). В області щороку реєструється близько 1,4 тисячі випадків інфаркту міокарда, 3,4 тисячі інсультів, 3,5 тисячі хворих з порушеннями ритму серця та провідності. Серцево-судинні та судинно-мозкові захворювання істотно впливають на тривалість життя населення, зумовлюючи третину причин інвалідності та дві третини випадків смерті.

Наразі у всеукраїнській мережі діє вже 42 кардіоцентри, вони є у кожній області. Ці центри працюють цілодобово і без вихідних (у режимі 24/7/365).

На даний момент в Сумській  області реперфузійна допомога хворим на гострий коронарний синдром з елевацією сегмента ST надається в наступних закладах: у ТОВ «Альфа-Медика», що знаходиться на території КНП СОР Сумський обласний клінічний кардіологічний диспансер, де вже в продовж 3-х років надається допомога хворим на гострий коронарний синдром; Центрі рентгенендоваскулярної діагностики у Сумській обласній клінічній лікарні; відділенні інтервенційної кардіології та інтенсивної терапії у Сумській міській клінічній лікарні №1.

На надання допомоги хворим на гострий інфаркт міокарда спрямовані кошти обласного бюджету в межах реалізації Програми розвитку реперфузійної, кардіохірургічної та реабілітаційної допомоги на 2018 – 2022 роки зі змінами. 

Допомога для пацієнтів з інфарктом у критичному стані - повністю безоплатна. З 2018 року вперше за всю історію незалежної України держава забезпечила потребу у стент-системах для екстреної допомоги пацієнтам із елевацією сегменту ST (тих пацієнтів із інфарктом міокарда, хто потребує негайної допомоги) на 100%. Тобто кожен українець з гострим інфарктом міокарда у критичній ситуації одержить стент безоплатно.

За кошти держбюджету МОЗ України через міжнародні організації закупило 23,5 тисячі якісних стент-систем американського та європейського виробництва. Раніше закуплені вироби медичного призначення розподілялися між областями відповідно до кількості мешканців, через що значна кількість стентів розподілялася або туди, де ангіографія технічно не могла виконуватися, або до столичного інституту. Тепер стенти розподіляються по всіх регіонах України за новим принципом - їх отримують заклади охорони здоров'я, які проводять екстрені процедури стентування для пацієнтів з гострим інфарктом міокарда, і які відповідають критеріям, прописаним у Постанові КМУ від 21 лютого 2017 року. Кількість стентів, закуплених державним коштом, місцевими департаментами охорони здоров’я розподіляються відповідно до середньорічних потреб кожного реперфузійного центру.

Довідково.Інфаркт стається, коли постачання крові до серця в певній ділянці критично зменшується чи припиняється. Ділянка серця, що не отримує кисень, поступово помирає. Причина цьому — передусім, звуження коронарних судин через атеросклероз чи тромб. Від того, наскільки швидко відновиться лікарі відкриють заблоковану судину і відновлять кровообіг, залежить життя людини. 

Симптоми інфаркту: дуже сильний пекучий, стискаючий біль за грудиною, що не зникає понад 15 хвилин після прийому ліків; біль між лопатками; відчуття болю у лівій руці, шиї та нижній щелепі; задишка, пітливість; нудота, блювання; запаморочення, слабкість. 

У цих випадках необхідно негайно викликати екстрену допомогу - телефонувати 103. Зволікати не варто, адже при інфаркті кожна година може коштувати життя. 

Відповідно до європейських протоколів лікування, стентування (заміна пошкодженої судини) мають проводити у перші 2 години контакту пацієнта з медичним персоналом (максимум 12 годин від початку симптомів). За цей час інфаркт не встигає завдати великої шкоди міокарду (серцевому м’язу). З часом шкода стає все більшою, а якщо взагалі не відкрити судину, то 20% пацієнтів помирають, а половина з тих, хто виживає, отримують інвалідність. 

Щоби українці могли отримати високоякісну допомогу якомога швидше, МОЗ України разом з Урядом продовжує розбудову регіональної мережі реперфузійних центрів. Реперфузійний центр - це відділення у закладі охорони здоров’я, де безоплатно проводять коронарне стентування (відновлення кровотоку по артерії серця)  при гострому інфаркті міокарда. Іншими словами, це лікарня, де є апаратура для проведення ехокардіографії, відділення кардіології та інтенсивної терапії із відповідним оснащенням, лабораторія для визначення специфічних кардіологічних тестів крові та спеціалісти, які мають належний досвід - інтервенційні кардіологи. 

Коли пацієнта привозять в кардіоцентр, інтервенційні кардіологи проводять стентування -  процедуру механічного усунення перешкоди (тромбу і атеросклеротичної бляшки) в судині з допомогою каркаса (стента), метою якої є відновлення кровопостачання серця. 

Коронарний стент - це металевий каркас трубчастий форми, який підтримує просвіт артерії заданої форми і розміру. Через невеликий прокол, який зазвичай робиться на нозі чи руці хворого, стент через судини вводять до заткненої тромбом чи бляшкою коронарної артерії. У потрібній ділянці стент розширюється та залишається у судині, зберігаючи просвіт достатнім для нормального кровообігу.

Як це відбувається - дивіться у відео: https://bit.ly/1j35M21

Після своєчасної та ефективної реперфузійної процедури пацієнт швидко й ефективно відновлюється, і в залежності від тяжкості стану, може бути виписаний через кілька днів і продовжити реабілітацію в амбулаторних умовах.

 За матеріалами МОЗ УКРАЇНИ:  http://moz.gov.ua/article/news/jak-i-de-otrimati-jakisnu-medichnu-dopomogu-pri-infarkti-informacijna-kampanija