Районна газета

ПОДІЇ СЬОГОДЕННЯ: 160 РОКІВ ПЕРЕБУВАННЯ Т.ШЕВЧЕНКА НА КОНОТОПЩИНІ ТА ВІДКРИТТЯ МЕМОРІАЛЬНОЇ ДОШКИ ТИХОНУ ОСАДЧОМУ

Напередодні двох визначних для України свят: Дня Прапора та Дня Незалежності нашої держави, у селі Шевченкове Конотопського району,  вшанували двох видатних постатей української нації, незламних борців і подвижників  незалежності української держави: Тараса ШЕВЧЕНКА (1814-1861рр.) та Тихона ОСАДЧОГО (1866-1945)

Ці постаті долею поєднані двічі: обоє є уродженцями Звенигородського району Черкаської області (за тогочасним адмінподілом Пединівська волость, Звенигородського повіту Київської губернії). Тарас народився у селі Моринці, а Тихон – у с.Будище. Обох доля привела на Конотопщину до села Шевченкове (на той час Гирявка) завдяки родині Лазаревських. Тараса Шевченка  пов’язувала міцна дружба з шістьма братами Лазаревськими – Василем, Михайлом, Федором, Яковом, Олександром та Іваном, а Тихона Осадчого -  кохання до Анни,  доньки одного з братів -  Олександра Лазаревського.

Цими днями виповнюється 160 років з часу перебування Тараса Григоровича ШЕВЧЕНКА на Конотопщині. У серпні 1859 року ШЕВЧЕНКО повертався з Київщини в Петербург, по дорозі завітав до Гирявки,  де  жила  мати  братів  Лазаревських, яку згодом став називати і своєю матір’ю: «Благородных сыновей Ваших я привык называть моими родными братьями, позвольте же Вас называть моею родною невиданною и искрейно-любимой матерью». Перебуваючи з 21 по 25 серпня в Гирявці, Шевченко намалював портрет А. О. ЛАЗАРЕВСЬКОЇ, подарував їй вірш «Садок вишневий коло хати» з підписом.

Саме у зв'язку з перебуванням Т. Г. ШЕВЧЕНКА в селі, Гирявку в  1923 року було перейменовано на с. Шевченкове.

Вагомий внесок у розвиток села зробив Тихон ОСАДЧИЙ, який у 1906 році переїхав на батьківщину дружини та поринув у практичну діяльність по допомозі селянам. Працював головою правління Гирявського кредитного товариства. Саме завдяки його управлінським здібностям у селі з’явився млин.  Згодом став організатором і першим головою правління Конотопського союзу кредитних і  ощадно-позичкових товариств. Займався підготовкою кадрів для сільського господарства, розуміючи необхідності підвищення культури землеробства. Тому не дивно, що в 1917 році Тихон ОСАДЧИЙ став повноправним членом українського парламенту – Української Центральної Ради, із чіткою позицією щодо української державності.

Символічним є те, що саме напередодні Дня Незалежності України, видатному мешканцю села Тихону ОСАДЧОМУ урочисто відкрито меморіальну дошку, яка розмістилась на фасаді будинку сільського клубу. Поява цієї пам'ятної дошки є не лише вшануванням його особистості, а в першу чергу нагадуванням нам про його спадщину, що є надзвичайно актуальною і сьогодні.

 «Шевченківці пишаються тим, що їх край пов'язаний з життям та діяльністю таких видатних синів України як Тарас ШЕВЧЕНКО, Олександр ЛАЗАРЕВСЬКИЙ, Тихон ОСАДЧИЙ, які любили цю землю та докладали зусиль для розквіту державності», - зазначила заступник голови райдержадміністрації Тетяна ШЕРУДИЛО під час урочистостей.

Фото ТУТ