Районна газета

ПРАВО НА ПЕНСІЮ ДЕРЖСЛУЖБОВЦЯ

З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі — Закон № 889)

Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 визначено право осіб, які на день набрання чинності Законом № 889 мають не менш як                    20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України від 16.12.93 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі — Закон № 3723) та актами Кабінету Міністрів України, на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723.

Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на дату звернення за призначенням пенсії не є  державними службовцями, - у розмірі 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Питання. У грудні 2014 року за досягнення 55-річного віку жінці було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Стаж держслужби в неї — понад 20 років. Чи може вона розраховувати на пенсію держслужбовця?

Жінка, якій достроково призначено пенсію відповідно до п. 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». може розраховувати на призначення пенсії за нормами ст. 37 Закону № 3723.

При цьому така пенсія їй призначатиметься після досягнення пенсійного віку, визначеного ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу — 30 років та стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій державної служби, — не менш як 20 років.

Питання. Чи може держслужбовець, який працює на посаді державної служби з квітня 2004 року і донині та в листопаді поточного року досягає пенсійного віку, розраховувати на призначення пенсії держслужбовця, не звільняючись з посади?

Відповідь. Пенсія відповідно до ст. 37 Закону № 3723, зокрема, особам, які на день набрання чинності Законом № 889 обіймали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, призначається незалежно від факту роботи.

Проте в період до 31 грудня 2016 року її виплата не провадиться.

Водночас виплата пенсії провадиться в повному обсязі незалежно від факту роботи інвалідам І та II групи, інвалідам війни III групи, ветеранам військової служби та учасникам бойових дій, особам, на яких поширюється чинність п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

 

Питання. Чоловік одержує пенсію за віком за Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (досяг 60 років 18 червня 2015 року). Оскільки має понад 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, чи має право на пенсію держслужбовця?

Відповідь. На призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 можуть розраховувати особи, які на 1 травня 2016 року мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України.

Крім того, така пенсія призначається за наявності, зокрема, в чоловіків                       35 років страхового стажу та досягнення ними 62-річного віку.

До досягнення 62-річного віку на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 можуть розраховувати чоловіки, які народилися, зокрема, в період з 1 січня до 31 грудня 1955 року, після досягнення ними 61 року шести місяців.

Тобто за дотримання всіх потрібних умов з 18 грудня поточного року Ви можете розраховувати на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723.

Питання. Жінка досягла пенсійного віку 18 липня 2016 року, не працює. За призначенням пенсії відповідно до ст. 37 Закону «Про державну службу» звернулася 6 жовтня поточного року. Пояснили, що така пенсія буде призначена лише з 6 жовтня. Чи правильно це?

Відповідь. Пенсія державним службовцям за нормами Порядку призначення пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, призначається з дати звернення, але не раніше від дати виникнення права на таку пенсію.

Зважаючи на те, що за призначенням пенсії відповідно до ст. 37 Закону             № 3723 жінка звернулася 6 жовтня 2016 року, то саме з цієї дати вона і буде призначена.

Проте з 19 липня 2016 року і до дати призначення пенсії державного службовця з урахуванням норм ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» буде нараховано пенсію за віком на загальних підставах.

Питання. У вересні 2011 року було призначено пенсію за Законом «Про державну службу» в розмірі 90% заробітку. Оскільки продовжую працювати на посаді державної служби, виплата пенсії не проводиться. У якому розмірі після звільнення з державної служби буде відновлено виплату пенсії?

Відповідь. Ураховуючи той факт, що пенсія відповідно до ст. 37 Закону               № 3723 призначалася у вересні 2011 року, тобто під час чинності редакції ст. 37 Закону № 3723, яка передбачала призначення пенсії державним службовцям в розмірі від 90 до 80% заробітної плати (залежно від стажу державної служби), то після звільнення з державної служби та подання до органу Пенсійного Фонду України відповідної заяви та витягу з наказу або трудової книжки із записом про звільнення, її виплату буде відновлено в розмірі 90% заробітної плати, тобто в тому розмірі. в якому її було призначено.

Питання. На 1 травня 2016 року стаж держслужби становив 9 років 10 місяців, не працюю. Якщо працевлаштуюсь на посаду державної служби для набуття 10-річного стажу держслужби, чи можу розраховувати на призначення пенсії за ст. 37 Закону «Про державну службу»?

Відповідь. Ні. права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 не матимете.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 визначено право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 осіб, які на день набрання чинності Законом № 889 обіймають посади державної служби мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України.