Районна газета

З 1 КВІТНЯ ПАЦІЄНТИ МАЮТЬ ПРАВО ПІДПИСУВАТИ ДЕКЛАРАЦІЇ З СІМЕЙНИМ ЛІКАРЕМ

З січня поточного року розпочалася медична реформа в Україні

Як вона проходитиме, які ключові моменти матиме і головне – як обирати пацієнту свого сімейного лікаря та які документи підписувати при цьому, розповідає головний лікар центру первинної медико-санітарної допомоги району Анатолій МАНЯК:

- На початку року Президент підписав прийнятий парламентом закон, за яким розпочинається медична реформа в Україні. Тепер фінансування медичних закладів буде проходити за принципом «гроші ходять за пацієнтом». Планується запровадження електронної системи щодо реєстрації даних про пацієнта, причин звернення та призначень. Для керівників медичних закладів головним завданням стане реорганізація в некомерційні комунальні підприємства, що дасть можливість закладу мати значно більше свободи у прийнятті щоденних рішень, справедливо диференціювати заробітні плати, планувати фінансову діяльність.

Щодо фінансування медичних установ планується введення солідарної страхової системи, за якої додаткові цільові податки на охорону здоров’я не будуть вводитись, а покриватимуться за рахунок загальних податків.

Проводитиметься процес реорганізації закладу охорони здоров’я з бюджетної  установи в комунальне некомерційне підприємство, з яким для отримання фінансування укладатиметься угода з національною службою здоров’я.

Кошти медичний заклад отримуватиме на основі тарифів, за якими будуть нараховуватись видатки на кількість пацієнтів, які підписали декларацію з конкретним лікарем. Передбачено п’ять коефіцієнтів для п’яти вікових груп. Тарифи єдині для всіх медичних закладів України.

З квітня 2018 року стартує кампанія з вибору лікаря з надання первинної медичної допомоги, під час якої пацієнти підписують декларації з обраними лікарями. Пацієнт може обрати для себе будь-якого лікаря, незалежно від місця реєстрації чи проживання. Декларація про вибір лікаря первинної допомоги повідомляє державу, що конкретний лікар буде отримувати гроші за ведення конкретного пацієнта. Тож досвідчені лікарі, які користуються повагою і авторитетом, матимуть, відповідно, більше пацієнтів.

Декларації підписуються протягом всього 2018 року, і пацієнт у цей період має право відмінити раніше укладену декларацію та укласти нові, з 2019 року таким правом він може скористатися тільки один раз.

Нагадаю, що гарантований пакет первинної медичної допомоги передбачає такі послуги: сімейний лікар спостерігає за станом здоров’я пацієнта за допомогою різних досліджень, діагностує та лікує найбільш поширені хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани, супроводжує пацієнта з хронічними захворюваннями, надає невідкладну допомогу та направляє пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) допомоги, проводить профілактичну роботу, надає консультації тощо.

У рамках первинної медичної допомоги пацієнти гарантовано і безкоштовно можуть отримати послуги щодо проведення загального аналізу крові з лейкоцитарною формулою, біохімічні й імунологічні дослідження сироватки крові, дізнатись про рівень глюкози, загальний холестерин, провести загальний аналіз, сечі. Безкоштовно проводитиметься  електрокардіограма в стані спокою, мікроскопія харкотиння, швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.

Також сімейний лікар призначає ліки та виписує рецепти, за якими в тому числі можна отримати препарати за програмою відшкодування вартості ліків, матиме право оформляти довідки, лікарняні листи.