Районна газета

Веб-сторінки ліквідованих РДА

ПРО ПОПЕРЕДЖЕННЯ НАСИЛЬСТВА В СІМ'Ї

Насильство в сім’ї є однією з форм порушення прав людини. У більшості випадків протиправні дії проти когось із членів родини супроводжуються актами агресії, приниження та жорстокої поведінки.

Подібні дії з боку насильника приводять до негативного фізичного, психічного та соціального стану здоров’я постраждалої особи чи кількох осіб, членів цієї родини. Як правило, найбільше страждають від сімейного насильства жінки та діти.

За спрямованістю дій Закон України «Про попередження насильства в сім’ї» виділяє чотири види насильства: фізичне, сексуальне, психологічне та економічне. Підставами для вживання заходів з попередження насильства в сім’ї виступають:

  • заява про допомогу жертви насильства в сім’ї або члена сім’ї, стосовно якого існує реальна загроза вчинення насильства в сім’ї;
  • висловлене жертвою насильства в сім’ї або членом сім’ї, стосовно якого існує реальна загроза вчинення насильства в сім’ї, бажання на вжиття заходів з попередження насильства в сім’ї у разі, якщо повідомлення або заява надійшли не від нього особисто;
  • отримання повідомлення про застосування насильства в сім’ї або реальної загрози його вчинення стосовно неповнолітнього чи недієздатного члена сім’ї.

Заява та повідомлення про застосування насильства в сім’ї або реальної загрози його вчинення приймаються управліннями соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій,  а також службою дільничних інспекторів міліції або кримінальною міліцією у справах неповнолітніх органів внутрішніх справ за місцем проживання постраждалого, які в межах своїх повноважень приймають передбачені Законом запобіжні заходи щодо насильства в сім’ї.

Такими заходами виступають ( застосовують органи внутрішніх справ):

  • офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї;
  • офіційне попередження про неприпустимість віктимної поведінки щодо насильства в сім’ї;
  • узяття на профілактичний облік і зняття із профілактичного обліку членів сім’ї, що здійснили сімейне насильство;
  • захисний припис.

За січень - травень 2014 року до управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації надійшло 3 повідомлення про вчинення насильства в сім'ї від Конотопського РВ УМВС України в Сумській області. У разі, коли насильство в сім’ї мало місце, члени сім’ї, винні в його скоєнні, притягуються до кримінальної, адміністративної або цивільно-правової відповідальності згідно з чинним законодавством.

Аналітичні дані спеціальних карток обліку та фактів вчинення насильства свідчать, що у більшості випадків вони скоєні у стані алкогольного сп’яніння.

В Конотопському РВ УМВС України в Сумській області станом на 01.06.2014 року перебуває на обліку 38 осіб з приводу насильства в сім’ї. Випадки вчинення насильства відносно дітей вивчаються з виїздом за місцем проживання родин службою у справах дітей, управлінням соціального захисту населення та районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Таким чином, тільки за чіткої та злагодженої співпраці всіх відповідальних служб району, органів місцевого самоврядування можливе досягнення певних результатів в активній протидії такому принизливому для людської гідності явищу, як насильство в сім’ї.

В управлінні соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації створено телефон «гарячої лінії» з приводу насильства в сім’ї та жорстокого поводження з дітьми з режимом роботи:

Понеділок – Четверг з  08.00 до 17.15
П’ятниця з  08.00 до 16.00
Субота з 09.00 до 14.00